Exchange Server

MSExchange Server 4999 Error

MSExchange Server 4999 çeşitli nedenlerle Exchange Server’ın farklı sürümlerinde görünen yaygın bir hatadır. Bu hata aslında zamanında düzeltilmezse e-posta iletişim sorunlarına yol açabiliyor. Bugün MSExchange Server’da 4999 hatası hakkında konuşacağız.

MSExchange Server 4999 hatası, aslında Exchange Server 2013 ve Exchange Server 2916 sürümlerinde fark edildi.

Exchange Server 2016 ortamınızda 4999 hatası oluşabilir. Bu hata, Exchange Server e-posta akışınızı (dahili e-postalar veya gelen e-postalar gibi) kesintiye uğratabiliyor. Sorunu çözmenin tek yolu Exchange Server’ınızı yeniden başlatmaktır. 🙁

Exchange Server 2016’da bir System.FormatException hatası veya Event ID 4999 kaydı oluşabilir. Bu hatanın ayrıntıları aşağıdaki gibidir;

Log Name: Application
Source: MSExchange Common
Event ID: 4999
Task Category: General
Level: Error
Keywords: Classic
User: N/A
ErrorReportingEnabled: False

ErrorReportingEnabled: True

Watson report about to be sent for process id: 14648, with parameters: E12IIS, c-RTL-AMD64, 15.01.1531.007, w3wp#MSExchangeOWAAppPool, M.E.C.Owa2.Server, M.E.C.O.S.C.OwaMapiNotificationManager.SubscribeToSuiteNotification, System.NotSupportedException, 80d2-dumptidset, 15.01.1531.007.

ErrorReportingEnabled: True

4999 Hatasının Nedenleri

Aslında bir hata çözerken bu hatasının arkasındaki nedenleride öğrenmemiz gerekir, çünkü sebebini bulabilirseniz, sorunu daha kolay çözebilirsiniz.

Aslında rapora göre, Microsoft Exchange Service Host rutin olarak başarısız oluyor. Bununla birlikte MSExchangeMailboxAssistants kilitlenmeleri meydana geliyor. Ayrıca, OABGeneratorWorkCycleCheckPoint özelliğinin değeri 49’dan büyük bir değer olarak ayarlandığında bu hata meydana gelebilir. Başka bir sebebi ise showInAddressBook öznitelğinin ayarlanmamasından kaynaklanır.

  • Exchange Server düzenli güncelleştirmelerinin yapılmaması
  • Üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesi
  • Diğer yazılım güncellemeleri
  • Antivirüs uyumluluk sorunları
  • Exchange Server yapılandırma sorunları
  • Süresi dolmuş SSL Sertifikaları

Exchange Server 4999’u Düzeltme Adımları

  1. İlk olarak, hata oluştuğunda belirli bir olay gerçekleşiyorsa kimlik belirlemeniz gerekir. Anlık görüntü, sanal makine yedeklemesi veya veritabanlarının yedeklenmesi gibi herhangi bir yedekleme veya bakım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, virüsten koruma taraması gibi o sırada gerçekleşmekte olan diğer uygulamaların olup olmadığını da kontrol edin. Yeni bir virüsten koruma uygulaması yüklüyse, uygulamanın Exchange Server’ınız ve belirli sürümüyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.
  2. Tüm Exchange Server hizmetlerinin çalıştığını onaylamanız gerekir. Bir hizmet başlatılmıyorsa, bunları denetlemeniz gerekebilir.
  3. Disk alanını kontrol etmek de önemlidir. Disk alanı birçok şeyi, özellikle de e-postaların teslimini etkileyecektir. Bunun dışında, disk alanı eksikliği, Exchange Server’ın çalışması için çok önemli olan posta kutusu veritabanlarının ve işlem günlüklerinin bozulmasına ve veri kaybına neden olabilir. İşletim sistemi sürücünüzde ve posta kutusu veritabanı sürücülerinizde yeterli alana sahip olmanız önemlidir.
  4. Exchange yüklemesi sırasında konumu ayarladığınız posta kutusu veritabanı sürücüsünde, işlem günlüğü dosyalarının sayısını araştırabilirsiniz.

Ekran görüntüsü, oluşturulduğu varsayılan yolu gösterir. Şimdi, çok sayıda günlük görürseniz, yedeklemeyle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir. İşlemler veritabanına kaydedildikten sonra yedekleme, günlük dosyalarını temizlediğinden yedeklemeleri denetlemek önemlidir. Bu işlem manuel olarak yapılamaz. Bir yedekleme işlemi ile yapılmalıdır.

Exchange Server Log Yapısı Nedir, Nasıl Çalışır? – ÇözümPark (cozumpark.com)

Bu işe yaramazsa, disk alanı olmayabilir ve posta kutusu veritabanında veri bozulmasına neden olabilecek performans sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu günlükler çok eskiye dayanıyorsa, yedekleme çözümünüzün uygulamayı tanımadığı ve Exchange Server sürümünüzle uyumlu olmadığı anlamına gelir. Aşağıdaki komutu çalıştırarak veritabanının son tam yedeklemesini doğrulayabilirsiniz.

Get-MailboxDatabase -Status | select Name,LastFullBackup

Bu, veritabanının tamamen yedeklendiği son tarihi verir.

Sorun posta kutularının teslimiyle ilgili olduğundan, oluşturulmuş ve bu sorunlara neden olan herhangi bir özel bağlayıcı olup olmadığını da denetlemeniz gerekir. PowerShell’den veya Exchange Yönetim Merkezi’nden bağlayıcı almayı ve göndermeyi denetlemeniz gerekir.

Ayrıca yeni bir veritabanı oluşturabilir ve tüm posta kutularını bu veritabanına taşıyabilirsiniz. Ancak, bozuk veriler varsa, önünüzde bir duvarla karşılaşabilirsiniz.

Cengiz YILMAZ

5 Yıldır IT Sektörü içerisindeyim, Microsoft ürünleri ile ilgilenmekteyim. Cengiz YILMAZ | MCT |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu