iOS 16 Intune’da Sorun Yaşıyor

Microsoft, iOS 16’da MDM verisinde yükseltme işlemi yaparken Intune’da eşleşme yapılamadığını bildirdi. Bu sorun Intune ile yönetin iOS/iPadOS cihazlarda görünmektedir.

Intune Üzerinde Sorun Yaşayan iOS 16 cihazlar

Etkilenen aygıtlar şunlardır:

  • Kullanıcı Kaydı ile ve iOS 15 ya da iPadOS 15’te kayıtlı.
  • 16 Eylül 2021 (Intune’un 2109 hizmet sürümü) ile Ağustos (2208) Intune sürümleri arasında Intune’a Kullanıcı Kayıtlı cihazlar.

Hizmet Durumu Panosunda IT428176 gönderili bir bildirim yayınladı.

Profiller iOS 16 için güncellenmediği zaman, yönetilen iOS cihazlar uyumluluğu kaybedebiliyor, Outlook MSTeams gibi uygulamalara bağlantı sorunları yaşanabiliyor.

Kullanıcı kaydı ile aktif edilen cihazlar Intune’da yönetim profilleri güncellenemiyor ve sorunlar yaşanmaya başlıyor. Aslında yaşanan bu sorun tüm şirket kaynaklarına erişimde karşılaşılabiliyor.

iOS 16 Upgrade IssueEnrollment DateOS VersionImpacted PlatformDevice Identity Certificate expires are impactedIntune AdvisoryNOT Impacted Scenarios
User Enrolled (BYOD) iOS/iPadOS devicesBetween 16th September 16, 2021 (Intune 2207), and August (Intune 2208)iOS 15 or iPadOS 151. iOS
2. iPadOS
September 2022 and September 2023Service Health Dashboard post IT428176ABM/DEP Enrolled devices to Intune

Intune’da iOS 16 Cihazlar İçin Geçiçi Çözüm

Bu sorun için geçici çözüm Cihazı kaldırıp tekrar eklemek olacaktır. Cihaz ortamdan kaldırılıp tekrar eklendiği zaman sorun çözülüyor.

Intune’da Devices – iOS bölümünde ilgili cihazları kaldırmanız gerekiyor yada iOS cihaz üzerinde bulunan Şirket Portalı uygulamasında Cihazlarım bölümünden cihazı kaldırabilirsiniz.

Telefon üzerinden Ayarlar – VPN – Yönetim Profili bölümünden Management Profili’de silebilirsiniz.

Bunlar bu sorun için geçici çözümdür, ilerleyen günlerde Microsoft’tan Intune için güncelleme yapılması beklenilmektedir.

Yorum yapın