How to Maintenance Mode Exchange Server?

Exchange Server ortamınız, Database Availability Group (DAG) içerisinde yer alıyorsa ve sunucu üzerinde güncelleme veya bakım işlemi yapılacaksa, bu işlemleri Maintenance Mode (Bakım Modu) altında gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Genellikle bu işlem, Exchange Management Shell aracılığıyla gerçekleştirilir. Ancak, Exchange Server bu işlemleri kolaylıkla yönetebilmek için iki adet PowerShell script’i ile birlikte gelir:

Exchange Server Maintenance Mode Yapısı

Exchange Server‘da bakım işlemlerini yönetmek için kullanılan iki temel PowerShell script’i, Maintenance Mode’un (Bakım Modu) etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu script’ler, özellikle Database Availability Group (DAG) yapılandırılmış sistemler için önemlidir.

StartDagServerMaintenance.ps1

Exchange Server’da bulunun bu script, DAG içerisindeki aktif veritabanı sunucusu olan Primary Active Manager (PAM) rolünü başka bir sunucuya geçici olarak devretmek için kullanılır. Script, aktif veritabanı rolünün güvenli bir şekilde taşınmasını sağladıktan sonra, bakım işleminiz tamamlanana kadar veritabanlarının diğer sunuculara geçişini engeller.

Bu, Exchange Server’ın bakım süresince veri bütünlüğünün korunmasını ve sürekliliğin sağlanmasını garantiler.

  • Exchange Server Active Manager ile ilgili makaleler için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

StopDagServerMaintenance.ps1

StartDagServerMaintenance.ps1 script’ini tamamlayıcı olan bu script, başlatılan bakım modu işlemlerinin tersini gerçekleştirmektedir. Exchange Server’da Maintenance işlemleri tamamlandığında, bu script kullanılarak, veritabanı sunucusunun rolleri ve fonksiyonları eski haline getirilir. Böylece, DAG içerisindeki veritabanı sunucuları normal operasyonlarına devam edebilir. StopDagServerMaintenance.ps1, sistemin hızlı bir şekilde normal iş akışına dönmesini sağlayarak, kesinti süresini minimize eder.

Her iki script de, Exchange Server’ın yönetim kolaylığı sağlaması ve bakım süreçlerini sorunsuz bir şekilde yürütmesi amacıyla tasarlanmıştır.

Exchange Server Maintenance Mode Nasıl Alınır?

Exchange Server Maintenance Mode aktif hale getirmek için kullanacağımız scriptler kurulum dizininin altında yer alır ve EMS (Exchange Management Shell) üzerinden aşağıdaki komut ile ilgili dizine erişebilirsiniz

Bu script'leri sadece bakım işlemleri sırasında değil, aynı zamanda DAG ortamınızı test ederken de kullanabilirsiniz. Böylece DAG içerisindeki veritabanlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Örneğin, EXC01-DAG ve EXC02-DAG adında iki sunucum bulunuyor. EXC01-DAG sunucusunda planlı bir bakım yapmam gerekiyor ve bu işlem için sunucuyu Maintenance Mode’a alacağım. İlgili sunucu üzerinde aşağıdaki komut ile scriptin bulunduğu dizine gidiyorum:

cd $Exscripts

Sunucuyu bakım moduna almak için kullanılacak komut şu şekildedir:

.\StartDagServerMaintenance.ps1 -ServerName EXC01-DAG -OverrideMinimumTwoCopies

EXC01 sunucusunda bakım işlemi tamamlandığında, sunucuyu bakım modundan çıkarmak için StopDagServerMaintenance script’ini kullanabilirsiniz:

.\StopDagServerMaintenance.ps1 -ServerName EXC01-DAG

Exchange Server OverrideMinimumTwoCopies Parametresi Nedir?

StartDagServerMaintenance script’ini kullanırken “-ServerName” parametresi haricinde “-OverrideMinimumTwoCopies” parametresini de kullandık. Bu parametre, script’in, bir veritabanını başka bir sunucuya taşımadan önce, varsayılan olarak en az iki kullanılabilir kopya kontrolü yapmasını sağlar. Bakım sırasında yalnızca iki node bulunduğundan, bir tanesinde bakım yapılırken sadece bir aktif kopyanız kalır. Bu durumda, “-OverrideMinimumTwoCopies” parametresinin kullanılması zorunludur. Üç veya daha fazla veritabanı kopyanız varsa, bu parametreyi kullanmanıza gerek yoktur.

Yorum yapın