Exchange Server

Exchange Server Unable to Add Database Copy

Exchange Server ‘da yeni bir DAG oluştururken ve bir veritabanı kopyası eklemek istediğinizde aşağıdaki gibi bir hata alabilirsiniz.

“The seeding operation failed. Error: An error occurred while running prerequisite checks. Error: The specified database isn’t configured for replication and therefore cannot be used to perform seed operations”

Karşılaştığınız hata genellikle AD replikasyonlarından kaynaklanır. Birden çok DC’niz olduğundan, ConfigurationDomainController parametresinin değeri ve PreferredGlobalCatalog parametresinin değeri farklı olduğunda bu sorun oluşabiliyor.

Yapılandırılmış etki alanı denetleyicileri ve tercih edilen genel katalog arasında oluşan çoğaltma gecikmesi nedeniyle posta kutusu veritabanı işlemi başarısız olur.

Aynı DC/GC’yi kullanacak şekilde ayarlarsanız sorun çözülmüş olacaktır.

“Set-ExchangeServer –Identity <mailboxserver_name> -StaticDomainControllers  <DC FQDN> -StaticGlobalCatalogs <DC FQDN> –StaticConfigDomainController <DC FQDN>”.

DC/GC’yi statik olarak ayarlamak sorunu çözecektir fakat aktif/pasif geçişinde yavaşlıklar yaşayabilirsiniz, bunun için sunucunuza yaklaşık 30-40 dakika gibi bir zaman verin. Bu süre zarfında aktif pasif dosya geçişleri normal şekilde çalışmaya başlayacaktır, eğer ilgili replikasyonları yapmazsa ECP üzerinde bulunan PASİF veritabanını Update ederek sorunu çözebilirsiniz.

Cengiz YILMAZ

5 Yıldır IT Sektörü içerisindeyim, Microsoft ürünleri ile ilgilenmekteyim. Cengiz YILMAZ | MCT |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu