CLIUSR Certificate Renew

CLIUSR, Microsoft Failover Cluster yapılandırmalarında kullanılan özel bir kullanıcı hesabıdır.

CLIUSR Nedir?

Failover Cluster yapılarında yeni bir node eklendiğinde veya mevcut node’lar yönetildiğinde bu hesap devreye girer. CLIUSR hesabı, bir etki alanı hesabı olarak başlatılmaz; bu hesap, Failover Cluster kullanılmaya başlandığında otomatik olarak oluşturulur.

CLIUSR, özellikle Microsoft Failover Clustering ile ilişkili ve otomatik yönetilen bir hesap olarak bilinmektedir.

Hesabın yönetimi tamamen cluster tarafından yapılmakta olup, parolası otomatik olarak oluşturulur ve düzenli olarak senkronize edilir. CLIUSR için parola değişikliği, her 30 günde bir kez, Cluster Name Object (CNO) ile aynı anda yapılmaktadır.

Exchange Server CLIUSR Certificate Renew

Bu hesabın kullanıldığı bir diğer önemli yer ise Database Availability Group (DAG) yapılandırmalarıdır. Exchange Server üzerinde DAG yapılandırması kullananlar, CLIUSR kullanıcısını ve bu kullanıcıya ait SSL sertifikasını sıkça görebilirler.

Microsoft, CLIUSR hesabı ve sertifikası ile ilgili fazla döküman sunmasa da, mevcut sertifikaları otomatik olarak yenilenmektedir.

CLIUSR sertifikası hakkında bilgi veren bazı Technet gönderilerine göre, bu sertifika süresi dolmak üzereyken otomatik olarak yenilenir.

Yenileme süreci, ilgili sunucudaki CLIUSR sertifikasının süresinin dolmasına kısa bir süre kala başlatılır ve kullanıcıya sürecin başladığına dair bilgilendirme yapılır.

Yorum yapın