VMware vSAN 6.1 Download

VMware vSAN Nedir?

Virtual SAN (vSAN) VMware’ın Hyperconverged ortamlar için geliştirmiş olduğu storage sanallaştırma yazılımıdır. vCenter altında cluster bazlı bir yapılandırma karakteristiğine sahiptir ancak data plane ESXi host seviyesinde işlenir ve cluster kurulduktan sonra vCenter Server bağımlılığı bulunmamaktadır. vSAN ilk günden itibaren SAN ihtiyacını ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda doğal vSphere entegrasyonu ile tanıdık arayüz altında operasyonel iş yükünü azaltır.

VMware Virtual SAN, fiziksel sunucular üzerindeki disk’leri sanallaştırır ve ortamda bir storage varmış gibi shared datastore’lar oluşturur. Virtual SAN yazılım tabanlıdır. Bunu kullanmanız için ekstra 3party bir ürün kullanmanıza gerek yoktur. ESXi 6 host’a sahip iseniz ve lisans’ınız var ise kullanabilirsiniz. Tabi gereksinimleride karşılamanız gerekiyor.

Virtual SAN ‘i kullanırken ister hybrid istersenizde all-flash olarak kullanabilirsiniz. Eğer manyetik disk’ler (HDD) ve cache’leme yapmak için flash device’lar kullanarak bir cluster oluşturursanız bu hybrid cluster olur. Eğer kullanmış olduğunuz disk’lerin hepsi SSD ise yani cache’i ve depolama için SSD kullanıyorsanız bu da all flash cluster olur. All Flash Cluster’da Flash device’lar yani SSD’ler hem cache hemde depolama amaçlı kullanılır.

Virtual SAN’i cluster’da enable ettiğinizde, host’lar üzerine bulunan disk’ler kullanılarak bir datastore oluşturulur ve bu datastore bütün host’lar ile paylaşılır. Shared bir datastore elde edilir. Siz tabi siterseniz daha sonra datastore kapasitesini veya host kapasitesini arttırabilirsiniz. VMware’in Best Practices’lerini incelediğimde Virtual SAN’e dahil olacak host’ların storage konfigurasyonları benzer olmalıdır. Yani her host üzerindeki raid controller kart ve disk’ler birbirinden farklı olur ise tutarsızlıklar ortaya çıkabilir.

VMware vSAN 6.1 Download

Download VMware Virtual SAN – My VMware

Release DateVMware vSphere 6.0 Update 1 (Virtual SAN included)

VMware ESXi 6.0 U1b2016-01-07 GO TO DOWNLOADS

VMware vCenter Server 6.0 U1b2016-01-07 GO TO DOWNLOADS

VMware Horizon 6.2 that supports Virtual SAN

VMware Horizon 6 version 6.2.02015-09-03 GO TO DOWNLOADS

Başa dön tuşu