VMware vSAN 5.5 Download

VMware vSAN Nedir?

Virtual SAN (vSAN) VMware’ın Hyperconverged ortamlar için geliştirmiş olduğu storage sanallaştırma yazılımıdır. vCenter altında cluster bazlı bir yapılandırma karakteristiğine sahiptir ancak data plane ESXi host seviyesinde işlenir ve cluster kurulduktan sonra vCenter Server bağımlılığı bulunmamaktadır. vSAN ilk günden itibaren SAN ihtiyacını ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda doğal vSphere entegrasyonu ile tanıdık arayüz altında operasyonel iş yükünü azaltır.

VMware Virtual SAN, fiziksel sunucular üzerindeki disk’leri sanallaştırır ve ortamda bir storage varmış gibi shared datastore’lar oluşturur. Virtual SAN yazılım tabanlıdır. Bunu kullanmanız için ekstra 3party bir ürün kullanmanıza gerek yoktur. ESXi 6 host’a sahip iseniz ve lisans’ınız var ise kullanabilirsiniz. Tabi gereksinimleride karşılamanız gerekiyor.

Virtual SAN ‘i kullanırken ister hybrid istersenizde all-flash olarak kullanabilirsiniz. Eğer manyetik disk’ler (HDD) ve cache’leme yapmak için flash device’lar kullanarak bir cluster oluşturursanız bu hybrid cluster olur. Eğer kullanmış olduğunuz disk’lerin hepsi SSD ise yani cache’i ve depolama için SSD kullanıyorsanız bu da all flash cluster olur. All Flash Cluster’da Flash device’lar yani SSD’ler hem cache hemde depolama amaçlı kullanılır.

VMware vSAN 5.5 Download

Download VMware Virtual SAN – My VMware

ProductRelease DateVMware vSphere 5.5 U3 (Virtual SAN included)VMware ESXi 5.5.0 Update 3a2015-10-06 GO TO DOWNLOADS

VMware vCenter Server 5.5 Update 32015-09-16 GO TO DOWNLOADS

VMware Horizon View version 5.3.5 that supports Virtual SAN VMware Horizon View 5.3.52015-09-10 GO TO DOWNLOADS

VMware Horizon View 5.3 Feature Pack 42014-11-25 GO TO DOWNLOADS

VMware Horizon View 5.3.5 Agent Direct-Connection Plug-In2015-09-10 GO TO DOWNLOADS

VMware Horizon (with View) that supports Virtual SAN VMware Horizon 6.0 (with View)2014-06-19 GO TO DOWNLOADS

Başa dön tuşu