VMware ESXi, NSX-T Bileşen Hatası

0
15

Merhaba, İşlem yöneticisinden NSX-T bileşenlerini ESXi ana bilgisayarına eklerken, “Cihazda alan kalmadı” “No space left on device” hatasını aldım. Bu aldığım hata, ESXi ana bilgisayarına NSX-T bileşenlerinin yüklenmesinin başarısız olmasını neden oluyor.

VMware ESXi No Space Left On Device

NSX-T bileşenlerini bir ana bilgisayara yüklerken, bileşenlerin yüklenmesi aşağıda gördüğünüz gibi başarısız oldu “No space left on device

Görselde Deployment Status kısmında yazan “Resolve” butonu ile işlem başarısızlığının nedenini öğrenebilirsiniz. “NSX components not installed successfully on compute-manager discovered node. Failed to install software on host. Failed to install software on host. 10.1.149.30. java.rmi.RemoteException: [OSError][Errno 28] No space left on device. Please refer to the log file for more details.

Bu hata açılımı ile yetinmedim ve esxupdate.log’a bakarak gerekli kontrolleri sağladım. ESXupdate.log bilgileri aşağıda ki gibidir.

HostImage: DEBUG: installer BootBankInstaller failed: [Errno 28] No space left on device. Clean up the installation.
HostImage: ERROR: Failed to send vob install.error: [Errno 12] Cannot allocate memory
vmware.runcommand: INFO: runcommand called with: args = 'localcli system visorfs ramdisk list | grep /stageliveimage && localcli system visorfs ramdisk remove -t /tmp/stageliveimage', outfile = 'None', returnoutput = 'True', timeout = '0.0'

VMware ESXi No Space Left On Device Resolution

Bu hatanın çözümü için System swap file location local storage kullanıma izin vermek gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için host, navigate to Configure > System Swap > Edit.

Edit System Swap Settings altında “Datastore” için onay kutusunu seçmemiz gerekiyor ve kullanmak istediğimiz veri deposu seçilmesi gerekiyor.

Gördüğünüz gibi hata çözümü başarılı bir şekilde çözüldü.

VMware ESXi Swap lokasyonu ile ilgili ayrıntılı bilgi istiyorsanız şu linki takip edebilirsiniz.

About System Swap (vmware.com)

System Swap Nedir?

  • Sistem Swap, tüm sistemde kullanılabilen kullanılmayan belleklerden yararlanmak için kullanılan bir bellek işlemidir.
  • Sistem Swap, sistemin sanal makine olmayan bellek tüketicilerinden bellek geri almasını sağlar. Sistem değişimi etkinleştirildiğinde, belleği başka bir işlemden geri kazanmanın etkisi ile belleği kullanabilen bir sanal makineye atama yeteneği arasında bir dengeniz vardır. Sistem takası için gereken alan miktarı 1GB ‘ tır.
  • Geri alınan bellek, bellekten çıkarıldıktan sonra arka plan depolama alanına yazılır. Tabii ki arka plan depolama alanından okumak bellekten okumaktan çok daha yavaştır, bu nedenle arka plan depolamadan değiştirmenin ne zaman ve nerede kullanıldığına dikkat etmelisiniz.
  • Tercih edilen Swap dosyası konumu, ESXi’nin sistem takası ‘nın depolanacağını otomatik olarak belirlediği yerdir. Bu karar, belirli bir seçenek kümesi seçilerek yardımcı olabilir. Sistem mümkün olan en iyi etkin seçeneği seçer. Seçeneklerden hiçbiri mümkün değilse, sistem değişimi etkinleştirilmez.

Kullanılabilir konumlar şunlardır:

  • Veri Deposu – Belirtilen veri deposunı kullanır. Sistem değiştirme dosyaları için bir vSAN veri deposu belirtilemeyeceğini lütfen unutmayın.
  • Ana Bilgisayar Swap Önbelleği – Ana bilgisayar takas önbelleğinin bir kısmının kullanılmasına izin verin.
  • Tercih edilen Swap dosyası konumu – Ana bilgisayar için yapılandırılmış tercih edilen takas dosyası konumunun kullanılmasına izin verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz